חידות בציורים בנושא קיץ

במסגרת שיעור פיתוח חשיבה, בשבוע האחרון יצרתי ביחד עם התלמידים שלי חידות בציורים בנושא הקיץ.

את הרעיון לקחתי ממשתלמת שלי, יוספה גרינברג, שסיפרה והראתה לי חידות שיצרו התלמידים התלמידים שלה (איזה כיף שאני שומרת על קשר עם חלק מהמשתלמים והם ממשיכים לשתף אותי במשחקים שיצרו)

אז מה עשינו בשיעור?

תחילה, פתרנו חידות בציורים בנושא צמחים מתוך האתר של קק"ל. במהלך פתרון החידות שמנו לב לחוקיות של החידות (מה הסימן = ו + אומר? למה יש אותיות שכתובות ליד הציור מעליהם קו אלכסוני? וכו'.

לאחר מכן, הפעלתי שעון חול ובמשך דקה וחצי כל תלמיד כתב לעצמו מילים הקשורות לקיץ. לאחר שכתבו, יצרנו רשימה כיתתית. פעילות זו מחליפה את שמש האסוציאציות המוכרת. למה? כי ככה כל התלמידים פעילים. בהתחלה הם כותבים לעצמם ואז יש יותר תלמידים שמשתתפים ואומרים מה שיש שהם חושבים.

לבסוף, לקחנו כל פעם מילה וביחד ניסינו ליצור חידה. נדרש גם תהליך של תיווך ממני. בהתחלה, התלמידים חשבו לצייר את המילים כמו שהם ולאט לאט הם הבינו את הרעיון והציעו יותר הצעות. דוגמה לתיווך: תסתכלו על המילה X, איך אפשר לפרק אותה לשתי מילים? איזו מילה מתחילה בצליל X? לעיתים סימנתי להם אותיות מסוימות מתוך המילה ופתאום קפצו להם הרעיונות.

חלק מהתלמידים גם ציירו את החידות, אך בסוף כדי שיהיה קובץ יפה ואחיד, חיפשנו תמונות מהאינטרנט ויצרנו את הקובץ. מכיוון שרציתי להפיץ את הקובץ, השתמשתי בבנק התמונות החינמי של PIXBAY וכל תמונה שרצינו למצוא תרגמנו קודם את המילה מעברית לאנגלית.

את הקובץ יצרתי ביחד עם 3 כיתות (כל כיתה יצרה חלק מהחידות). יום אחרי השיעור, רץ אליי תלמיד עם עוד חידה שהוא צייר.

דוגמה לחידה:

מוזמנים לפתור בכיתתכם את החידות שהתלמידים שלי יצרו וליצור ביחד איתם חידות נוספות (כדי להעביר שקופיות, לחצו על החץ בצד ימין באמצע)

בברכת חופשת קיץ מהנה,

מור קנדי.

תגובה אחת על “חידות בציורים בנושא קיץ”

  1. מלי הגיב:

    מקסים! אהבתי! כל הכבוד!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

קורסים
קורסים אונליין
Workshop
סדנאות והשתלמויות
  • תגיות

  • פוסטים אחרונים

  • קטגוריות